بازگشت به صفحه قبل

تيتر: سازمان یاوران بهبود تغذیه

 

              سازمان یاوران بهبود تغذیه سازمانی غیر دولتی است که از فروردین 1382 با مجوز وزارت کشور و با تأیید معاونت سلامت وزارت بهداشت آغاز به کار کرد. این سازمان با هدف بهبود و تغییر الگوی مصرف غذا و سلامت تغذیه و با اولویت فرهنگ سازی و افزایش آگاهی و بینش تغذیه‌ای افراد جامعه برنامه‌های خود را طراحی و اجرا نموده است.

      بی‌شک بخشی از مشکلات و بیماری‌ها از جمله موارد ابتلا به سود تغذیه‌ کودکان، بیماری‌های غیر واگیر در بزرگسالی مثل دیابت و قلب و عروق و پوکی استخوان و ... به علت ناآگاهی و باورهای صحیح غذایی است.

            فرهنگ سازی و شناخت شیوه درست مصرف گروه‌های غذایی، شاخص سازي از منظر سلامت فرد و جامعه به منظور داشتن نسلی سالم با مشخصه‌های رشد مناسب زیر بنای مجموعه برنامه‌های آموزشی اجرا شده در 2 سال گذشته در سازمان یاوران بهبود تغذیه بوده است.

         محورهای فعالیت این سازمان شامل: امور زنان، بهداشت و درمان، حمایت از کودکان با استراتژی مراقبت‌های تغذیه‌ای زنان و کودکان، آموزش تغذیه با رویکرد بهبود شیوه زندگی ایرانی و با تأکید بر استفاده از جاذبه‌های بصری می‌باشد.

        از جمله طرح‌های در دست اجرای این مؤسسه: آموزش و فرهنگ سازی الگوی تغذیه سالم در مدارس دخترانه به منظور پیشگیری از بیماری‌های شایع از جمله پوکی استخوان و فقر آهن و... در زنان و دختران است. در این طرح نیز 40 مهد کودک و مدرسه با 3 گروه دانش‌آموز، مادر و معلمان مخاطب برنامه هستند.

      خانم شهرابی فراهانی مدیر عامل این مؤسسه ، شبکه سازی سازمان‌های غیر دولتی  را امري ضروري دانست و متذكر شد : ايجاد شبكه هاي تخصصي با وجود گستردگي نوع فعاليت هاي سازمان هاي غير دولتي زمینه فعالیت منسجم ، هماهنگ و بنیادی‌تر را با پتانسیل گروه‌های مختلف فراهم می كند و در عین حال زمینه همکاری و استفاده از فعالیت‌های گوناگون از یک شبکه به شبکه دیگر تسهیل می‌گردد. ضمنا شبکه سازی این پتانسیل را ایجاد می‌کند که پیشنهادات سازمان‌های غیر دولتی به دولت در زمینه‌های مختلف شکل مشروع و قابل قبول‌تری به خود بگیرد. زیرا با این کار رأی و دیدگاه مجموعه گروه‌های فعال در یک حوزه تخصصی ارائه و پیشنهاد می‌گردد. همچنین در ایجاد شبکه بی شک خرد جمعی و کار گروهی تقویت می‌شود. اما توضیح این نکته ضروری به نظر می‌رسد که ایجاد شبکه‌ها با چالش عدم فعالیت منظم و سازماندهی شده اعضا همراه است. باید همزمان نه فقط به راه اندازی تشکیلات جدید پرداخت ،‌بلکه ساز و کار لازم شبکه و استراتژی‌ها و نيز حوزه فعالیت اعضا بايد  مشخص گردد و یک توان اجرایی قوی برای فعالیت هر عضو و همه اعضا به وجود آید.

وي در مورد  عملکرد دولت در رابطه باNGOها در دوره های مختلف گفت:

بی شک در دوره ریاست جمهوری جناب آقای خاتمی، رویکرد نوینی در ایجاد شناخت و مشروعیت سازمان‌های دولتی دیده شد. در شکل‌گیری و راه اندازی، اطلاع رسانی و نیز همکاری با سازمان هاي غير دولتي بخشی از نهادهای دولتی نقشي انکار ناپذیر داشتند. اما هنوز با شرایط مطلوب فاصله زیادی داریم. وجود ارگان‌های موازی نظارتی و تأسیسي دولتی برای سازمان‌های غیر دولتی، بی اعتمادی بسیاری از سازمان‌های دولتی به پتانسیل‌های فکری و اجرایی سازمان‌های غیر دولتی و عدم تمایل به واگذاری بسیاری از برنامه‌ها و پروژه‌ها در جهت ارائه بهتر و مطلوب‌تر برای مردم از چالش‌های پیش روست.