بازگشت به صفحه قبل

تيتر :مؤسسه مهر طه

 

        سرپرستی مؤسسه مهر طه خانم زارع  در پاسخ به سؤالات ما در مورد مؤسسه مهر طه اظهار داشت:

        نگهداری و سرپرستی از دختران آسیب دیده و در معرض آسیب‌های اجتماعی در اولویت‌های فعالیت مؤسسه قرار دارد. و از سه سال پیش مؤسسه گام‌های موثری در این زمینه برداشته است که شامل: تقسیم‌بندی دختران در دو گروه سنی متفاوت، برگزاری دوره‌های آموزشی در کنار تحصیلات عادی نظیر کلاس‌های خیاطی، سفالگری، کامپیوتر، زبان و... برگزاری بازارچه‌های خیریه با هدف جذب کمک‌های مردمی و همچنین تشویق تولید‌کنندگان مرتبط مؤسسه، بازگرداندن چند نفر از فرزندان به خانواده، پیگیری‌های مصرانه واحد مددکاری در جهت رفع مسائل و مشکلات، برگزاری اردوهای کوتاه مدت و بلند مدت با هدف تفریح و آموزش، برگزاری جلسات مداوم مشاوره و روانشناسی به صورت انفرادی و گروهی، حمایت مالی و معنوی از حدود 25 خانوار (اکثراٌ زنان سرپرست خانوار) ، برگزاری جلسات مستمر و مداوم آموزشی جهت ارتقاء سطح آگاهی‌های همکاران و مشارکت در کارگاه‌های آموزشی  و علمی از فعاليت هاي اين مؤسسه است.

   وي نداشتن مکان و ساختمان مناسب، فقدان وجود منابع مالی مطمئن و مستمر، عدم امکان به کارگیری و همکاری با متخصصان در همه سطوح مورد نیاز، در اختیار نداشتن روانشناس و مددکار به طور شبانه روزی از مهمترین مشکلات  مؤسسه دانست.

     خانم زارع پیرامون نحوه ارتباط با نهادهای دولتی گفت : مؤسسه در حقیقت تلاش کرده است که با مؤسسات دولتی ارتباط برقرار کند و از آن‌ها در حطیه اختیارات شان تقاضای کمک کرده است ، ولی متأسفانه به هیچ وجه موفق نبوده است. اگر شهرداری را یک نهاد دولتی تصور کنیم، تنها نهادی که به ما کمک کرده است، شهرداری بوده آن هم با زحمت و پیگیری‌های شبانه‌روزی.

خانم زارع از دولت جدید تقاضا دارد که مسأله آسیب‌های اجتماعی را جدی تلقی کند وآسیب پذیری دختران و زنان جامعه را به طور ویژه  مورد توجه قرار دهند.

از ن]ر مدير عامل مؤسسه مهر طه سازمان‌های غیر دولتی در همه کشورها بازوهای کمکی دولت هستند و هیچ دولتی به تنهایی توان حل مسائل اجتماعی را ندارد. بنابراین بهتر است که دولت به عنوان مسئول مدیریت صحیح جامعه، سازمان‌های غیر دولتی را حمایت و کمک نماید تا آن‌ها با توان جذب کمک‌های مردمی و داوطلبانه مشکلات اجتماعی و به نوعی مشکلات دولت را حل نمایند. بدیهی است که هزینه‌ای که دولت در این زمینه صرف خواهد کرد بسیار کمتر از ایجاد دوایر دولتی و مدیریت آن‌ها است.

خانم زارع به پاسخ به آخرین سؤال ما پیرامون شبکه سازی سازمان‌های غیر دولتی، گفت: شبکه اگر سازمان‌های غیر دولتی هم هدف را گرد هم آورد و اهداف ارتباطی و همکاری داشته باشد و در مرحله عمل هم به آن هدف توجه شود، بسیار مثبت و موفق خواهد بود. در غیر این صورت فقط اسمی بی محتوا و عملا بی اثر خواهد بود.