بازگشت به صفحه قبل

تيتر : جمعیت جوانان نیکان

 

             جمعیت نیکان مؤسسه‌ای است غیر دولتی، غیر انتفاعی، غیر سیاسی و غیر تجاری . خانم فرخنده فدایی گوهری مسئول جمعیت نیکان مهمترین اهداف مؤسسه را اين موارد دانست:

1-       ایجاد زمینه برای حضور جوانان در فعالیت‌های اجتماعی

2-       کوشش در همکاری‌های میدانی و عملی با نهادهای دولتی و مردمی در جهت رفع مشکلات جوانان منطقه و شهر با موضوع فرهنگی و اجتماعی

ایشان اظهار کردند بنا به گفته مدير عامل چمعيت فعالیت‌های انجام شده  در دوساله اخیر شامل اين موارد است:

1-       اجرای طرح تریبون آزاد به منظور ایجاد فضاسازی سالم برای بحث و گفت‌وگوی آزاد جوانان در حل مشکلات جامعه و افزایش حس مسئولیت‌پذیری در آنان

2-       اجرای طرح کتابخانه سیار به منظور ارتقاء سطح دانش و نگرش جوانان در زمینه مسائل اجتماعی به ویژه مشکلات و معضلات اجتماع و ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین جوانان و غنی سازی اطلاعاتی

3-       انجام طرح‌های مختلف در زمینه آموزش و پیشگیری از اعتیاد

4-        برگزاری همایش در زمینه‌های مختلف از جمله هفته اعتیاد، روز دانشجو و پژوهش و روز پیوند اولیاء و مربیان و ...

         خانم فدایی گوهری مشکلات و موانع جمعیت را در نداشتن منابع مالی مناسب برای برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌ها و عدم همکاری و حمایت نهادهای دولتی از سازمان‌های غیر دولتی دانست.

        وي خاطر نشان کرد که طرح‌ها و برنامه‌های آینده جمعیت شامل:

1-             کوشش در برگزاری جلسات پرسش و پاسخ با دعوت از مسئولان و کارشناسان مختلف به منظور ارتقاء آگاهی‌های همه جانبه جوانان

2-             انجام هر اقدامی که بتواند موجبات ارتقاء دانش و نگرش مردم به خصوص جوانان  را در زمینه‌های مختلف برای بهتر زیستن فراهم نماید .

مدير عامل مؤسسه در مورد ارزیابی جمعیت از ارتباط دولت با تشکل‌های غیر دولتی و انتظارات جمعیت از دولت فعلي و همچنین شبکه سازی سازمان‌های غیر دولتی اظهار داشت:

ارتباط دولت با نهادهای غیر دولتی از نظر رسیدگی و حمایت نسبتاٌ ضعیف است و خواستار به رسمیت شناختن سازمان‌های غیر دولتی و حمایت و رسیدگی به تشکل‌های غیر دولتی و برآورده کردن نیازهای مالی نهادهای غیر دولتی از دولت جدید شدند.

         ایجاد شبکه برای سازمان‌های غیر دولتی با هداف مشترک بسیار مفید بوده و منجر به بهبود عملکرد نهادهای غیر دولتی و استفاده از تجربیات آن‌ها و نیز برقراری ارتباط با سایر تشکل‌ها و همکاری در زمینه‌های مختلف می‌گردد. لازم به ذکر است که جمعیت نیکان يك سال است که به عضویت شبکه ارتباطی سازمان‌های غیر دولتی زنان درآمده است، ارتباط این جمعیت با مردم و نهادهای دولتی معمولا از طریق تلفن، مکاتبه و یا مکالمه حضوری انجام می‌‌شود.