بازگشت به صفحه قبل

تيتر:کانون بازنشستگان بانوان آموزش و پرورش

 

            دست اندركاران کانون بازنشستگان بانوان آموزش و پرورش مهمترین  انگيزة خود را در تأسيس اين كانون،اين دانستند كه  با توجه به تفاوت‌های جنسیتی زن و مرد و در نتیجه نیازهای متفاوت آن‌ها در دوران بازنشستگی و سالمندان لزوم تشکیل چنین کانونی احساس می‌شد.

         این کانون فعالیت‌های دوساله خود را شامل، تشکیل جلسات مرتب ماه، در بدو تأسیس در روزهای 25 هر ماه که منجر به تشکیل کمیته های مختلف و کلاس‌های حافظ‌شناسی ، تفسیر قرآن، شعر خوانی، تحقیق، بدنسازی، یوگا و .. دانست همچنین کانون در مدت دو سال به 60 نفر از اعضا وام قرض الحسنه پرداخت کرده است.

         سفرهای متعدد به شهرستان‌های ایران و گردشگری در داخل ایران از دیگر برنامه‌های کانون در دو ساله اخیر بوده است.

       10 جلسه درس مددکاری توسط رئیس انجمن مددکاری و استاد اقلیما، یک دوره جلسه مشاوره زندگي و همچنين همكاري با سازمان بازنشستگي كشوري براي پرداخت وام 500 هزار تومانی به بازنشستگان، آشنایی با نویسندگان و هنرمندان، آشنایی با مسائل بهداشتی و علمی توسط متخصصان رشته‌های مختلف پزشكي زنان، کلیه، داروسازی و ارائه مشاوره رایگان برای نیازمندان، برگزاری نمایشگاه آثار دستی و هنرهای بانوان در دو دوره، بازدید از مراکز هنري ، موزه ها و مراكز علمي (مثلا سازمان  آب و فاضلاب ، کارخانه شکلات مینو)  بازدید از جنوب شهر تهران نیز از جمله برنامه‌های انجام شده در کانون در دو ساله اخیر می‌باشد.

          مدير عامل این کانون در جواب به این سؤال که طرح و برنامه های آینده کانون چیست پاسخ داد: از آنجا که اعتقاد مرکز آن است که تجارب فرهنگی و ارزشمند در سینه‌ها مدفون نشود، لذا تصمیم بر آن است که با اجازه آموزش و پرورش بازسازی در سطح مدارس جامعه و کل جامعه به خصوص مدارس جنوب شهر و در صورت امکان مدارس روستاها صورت پذیرد. همچنین ساختن باشگاهی جهت تفریح و رفع مشکلات اعضا ، ساختن منازل برای بانوان مجرد و تهیه آپارتمانی در مشهد برای زائران حضرت امام رضا(ع) از دیگر برنامه‌های آینده کانون است. همچنین کانون اقدام به گرفتن زمینی به مساحت هزار متر جهت ایجاد خانه برای معلمان این قشر زحمت‌کش و فرهنگ ساز نمود که با مشکلات زیاد و موانع بسیاری برخورد نمود و نهايتا زمین را از دست داديم.

        از دیگر مشکلات و موانع کانون، مسأله بودجه کانون است. در كل  موانع و مشکلاتی وجود داشته که به لطف الهی پس از تلاش‌ها و پیگیری‌ها تا حد زیادی  مرتفع شده است.

انتظاری که کانون از دولت دارد، این است که دولت با بازنگری به شرایط و موقعیت بانوان فرهنگی بازنشسته و امدادرسانی در جهت ایجاد شرایطی مناسب با شأن این قشر که تمامی عمر خود را جهت فرهنگ‌سازی طي کرده است، حرکت‌های مثبتی  انجام دهد.